Słowiańskie skarby - Tomasz Kosiński - słowiańskie książki, slavicbook, slavic books, recenzja książki o tematyce słowiańskiej.

Słowiańskie skarby • Tomasz Kosiński
✎ Książki o tematyce słowiańskiej!

18 października 2020 0 Przez RodzimoWiedźma
Słowiańskie Skarby - słowiańskie książki, slavicbook, slavic books, recenzja książki o tematyce słowiańskiej.

Autor: Tomasz Kosiński

Ilość stron: 280

Nurt: opracowanie historyczne

ISBN: 9788311153059

Rok wydania: 2018

Pod koniec XVII wieku we wsi Prilwitz w Meklemburgii (dziś północnowschodnie Niemcy)pastor Fryderyk Sponholtz miał wykopać w przykościelnym ogrodzie kilkadziesiąt figurek z brązu, naczynia i sprzęty obrzędowe z napisami runicznymi.

Odkrycie wyszło na jaw dopiero kilkadziesiąt lat później. Według ówczesnych badaczy były to pamiątki po sławnej średniowiecznej świątyni słowiańskiej w Retrze (Radogoszczy). Znajdowała się ona na terytorium wspólnoty plemiennej Redarów, a czczono w niej boga Radegasta (Swarożyca) – jego złoty posąg opisywali chrześcijańscy kronikarze. Tzw. idole prilwickie obalały pogląd, jakoby Słowianie do czasu stworzenia alfabetu przez misjonarzy Cyryla i Metodego byli niepiśmienni.

Niestety, runy słowiańskie z Retry w kolejnych wiekach pozostawały tematem tabu, zwłaszcza w nauce niemieckiej, bo nie pasowały do nacjonalistycznych teorii o wyższości cywilizacyjnej ludności germańskiej nad słowiańską.

Słowiańskie skarby - Tomasz Kosiński - słowiańskie książki, slavicbook, slavic books, recenzja książki o tematyce słowiańskiej.