Czym są Motanki - słowiańska lalka mocy. Motanka na zamówienie -Otulaczka, Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Gospodyni, Rodzicielka, Tryzenka, Zielarka, Baba jaga, Lulanka, Przekupka, Czarodziejka.

Motanki – słowiańskie lalki mocy

27 grudnia 2021 0 Przez RodzimoWiedźma

Motanki są tworami starej magii, magii wręcz pierwotnej. Motanki to znane od zarania dziejów, motane przez nasze przodkinie lalki , które miały przeróżne zadania do spełnienia. Swoją pracę w tym kierunku zaczynały zaraz po powołaniu do życia i określenia ich roli. Każda motanka ma duszę, dlatego też żadna nie posiada twarzy, ponieważ mogłoby spowodować to nadanie jej cech ludzkich i pociągnąć ją do zajęcia się swoimi sprawami i spełnianiu własnych życzeń. Zobacz jaki rodzaj motanki możesz u mnie zamówić.

W zależności od rodzaju lalki, można poprosić ją dosłownie o wszystko, tak naprawdę nie ma ograniczeń. Jednak nasze życzenie musi być wypowiedziane jasno i klarownie. Lalki mogą być wykonane w celu ochrony domostwa, opiekowania się dziećmi, pomyślności w biznesie, przyciągania pieniędzy, pomagania w gospodarstwie domowym, dbania o ciężarne kobiety i jeszcze w wielu innych celach.

Zobacz czym właściwie są motanki i jakie są ich rodzaje.

Z czego powstaje motanka?

Motanki wykonywane są z przeróżnych skrawków materiałów. Zwykle do motania wykorzystuje się fragmenty tkanin pozostałych po szyciu czy elementów ze starych ubrań. Materiały wiąże się tasiemkami, nitkami lub sznurkami. Wypełniana jest w zależności od intencji – ziarnem, ziołami, pieniążkami.

Czego należy unikać?

Przy tworzeniu motanki nie można używać żadnych ostrych narzędzi i elementów. Dlatego odpadają jakiekolwiek przeszycia z użyciem igły czy też odcinanie czegokolwiek nożyczkami. Z tych powodów motanki nie są równiutkie jak z taśmy produkcyjnej, bywają krzywe i postrzępione, co dodaje im dodatkowego uroku. W każdym razie one same czują się piękne i należy zdecydowanie dość często je w tym utwierdzać.

Motanki - słowiańska lalka mocy. Motanka na zamówienie -Otulaczka, Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Gospodyni, Rodzicielka, Tryzenka, Zielarka, Baba jaga, Lulanka, Przekupka, Czarodziejka.

Jak się wykonuję motanki?

Szczerze mówiąc nie wiem, należy zapytać o to motanek. Gdy siadam to tworzenia lalek w zasadzie oddaję im do dyspozycji moje ręce i szufladę z materiałami. Nic tu nie jest obliczone, przemyślane ani tym bardziej zaplanowane. Lalki tworzą się same moimi rękoma, to one same wybierają jak chcą wyglądać, jakie materiały im się podobają, jakie zioła mają mieć wewnątrz. W zasadzie tylko motanka decyduje o tym jak finalnie będzie wyglądać. Dlatego, kiedy wykonuję „motanie na żądanie” to niestety oprócz rodzaju motanki nie za bardzo jest opcja wyboru kolorów itp. Motanka sama wie a jak ja wybiorę i jej się nie spodoba to mi się rozplącze i koniec imprezy. Czasem też czuję, że „muszę już teraz, natychmiast wykonać konkretną motankę” – siadam, wykonuję, a po chwili >> bum, zamówienie wskakuje << – no cóż, widocznie się jej spieszyło, a co najważniejsze, ona już wiedziała – być może nawet wcześniej niż ty.

Czy trzeba dać motance prezent?

Każda motanka musi otrzymać prezent od osoby, która będzie chciała korzystać z jej mocy. Ja dodaję zawsze elementy ozdobno-ochronne, oraz wspomagające działanie, jednak każdy musi dać lalce jakiś drobiazg samodzielnie, przez wyznaczeniem jej zadania. W prezencie można jej dać mały koralik, ozdobną tasiemkę, czy cokolwiek co przyjdzie nam do głowy i upiększy motankę.

Krzyż czy nie krzyż?

Krzyż w formie symbolu od zawsze uznawany był za znak ochronny. Umieszczanie krzyża na motance, najczęściej na jej twarzy miało za zadanie chronić lalkę. Jednak metod zabezpieczania jest o wiele więcej i w zasadzie widoczny krzyż nie jest konieczny, bo jednak dzięki wszystkim splotom tasiemek i wiązania sznurków na krzyż, ten aspekt mamy zapewniony automatycznie. Z krzyżami na twarzy możemy spotkać się najczęściej na lalkach ukraińskich lub wzorowanych na takowych. Na naszych terenach takie dodatkowe zabezpieczenie nie było popularne.

Jakie zadania spełni motanka?

W zależności od rodzaju lalki, można poprosić ją dosłownie o wszystko, tak naprawdę nie ma ograniczeń. Jednak nasze życzenie musi być wypowiedziane jasno i klarownie. Lalki mogą być wykonane w celu ochrony domostwa, opiekowania się dziećmi, pomyślności w biznesie, przyciągania pieniędzy, pomagania w gospodarstwie domowym, dbania o ciężarne kobiety i jeszcze w wielu innych celach.

Pogrzgeb dla motanki?

Gdy dana motanka spełni swoje zadanie lub jest już zmęczona zwykle zaczyna się rozplątywać i rozpadać. Więcej o tym napiszę poniżej. Po spełnieniu zadania należy motankę godnie odprawić. Najlepiej jest zrobić to za pomocą ognia.

Czy są różne rodzaje motanek?

Spotkałam się już z tym, że za motanki uznawane są tylko lalki z krzyżem na twarzy, ale jeśli to się dzieje to wedle mojego doświadczenia ma miejsce tylko po ukraińskiej stronie. Każda motanka jest motanką, ponieważ jest ręcznie zamotana – mają one jednak różne zadania i co za tym idzie różne nazwy. 

RODZAJE MOTANEK

Ziarnuszka / Żarnuszka | Motanki - słowiańska lalka mocy. Motanka na zamówienie -Otulaczka, Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Gospodyni, Rodzicielka, Tryzenka, Zielarka, Baba jaga, Lulanka, Przekupka, Czarodziejka.

ZIARNUSZKA

Zadanie: ochrona domostwa, dostatek, opieka

Ziarnuszka czyli motanka obfitości. Najlepiej trzymać ją w ważnym miejscu w domu powiązanym z obfitością – na przykład w kuchni czy w spiżarce lub na wejściu do domu, w którym będzie mogła ona widzieć każdą osobę, przekraczającą próg. Jest to słusznych rozmiarów motanka, wypełniona zazwyczaj zbożem, kaszą lub fasolą bądź grochem. Ma ona za zadanie chronić domostwo, pilnować aby żadne nieprzychylne osoby nie wchodziły do naszego domu i sprowadzać

Karmicielka | Motanki - słowiańska lalka mocy. Motanka na zamówienie -Otulaczka, Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Gospodyni, Rodzicielka, Tryzenka, Zielarka, Baba jaga, Lulanka, Przekupka, Czarodziejka.

KARMICIELKA

Zadanie: powodzenie, obfitość, doładowanie energetyczne

Karmicielka – czyli osobista motanka ochronna. Możemy nosić ją przy sobie na przykład w torebce, w kieszeni czy przywiązaną do kluczy, lub trzymać w domu bądź w pracy na przykład na biurku albo w szufladzie – ważne aby była ona tak umiejscowiona aby nikt nie mógł jej dotykać bez naszej zgody. Charakterystyczną cechą karmicielki jest solidnych rozmiarów biust. Jej zadaniem jest przyciągnięcie do nas obfitości oraz wszelkiego powodzenia jako synonim karmienia nas energetycznie. Gdy rozplącze się całkowicie lub w znacznym stopniu, oznacza to, że jej rola się wypełniła. Po spełnieniu zadania lalkę należy spalić i wykonać nową.
Podróżniczka | Motanki - słowiańska lalka mocy. Motanka na zamówienie -Otulaczka, Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Gospodyni, Rodzicielka, Tryzenka, Zielarka, Baba jaga, Lulanka, Przekupka, Czarodziejka.

PODRÓŻNICZKA

Zadanie: ochrona w podróży, bezpieczny powrót

Podróżniczka – czyli motanka sprawująca opiekę w podróży. Nosimy ją ze sobą w walizce podróżnej, w plecaku lub w saszetce na dokumenty. Wykonujemy ją przy użyciu elementów przypominających o domu, czyli możemy dodać na przykład odrobinę rodzimych ziół lub ziemi. Wygląd jest dowolny, chociaż ta motanka jako charakterystyczny atrybut często wyposażona jest w dodatkowy woreczek podróżny. Jej zadaniem jest ochraniać nas w podróży i pilnować abyśmy zawsze bezpiecznie wrócili do domu.
Gospodyni | Motanki - słowiańska lalka mocy. Motanka na zamówienie -Otulaczka, Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Gospodyni, Rodzicielka, Tryzenka, Zielarka, Baba jaga, Lulanka, Przekupka, Czarodziejka.

GOSPODYNI

Zadanie: domowa pomocnica, opieka nad gospodarstwem

Gospodyni – motanka zapewniająca urodzaj i dostatek. Umieszczana jest zazwyczaj w najważniejszym miejscu w domu, zależnie od tego, które miejsce spełnia dla nas tę funkcję – może to być salon, sypialnia, warsztat itp. Gospodyni ma na głowie solidną chustę i wypełniona jest często ziołami oraz kaszą. Rolą gospodyni jest przyciąganie do gospodarstwa domowego wszelkiego rodzaju dostatku i dobrobytu. Ma wspomagać prace domowe, dbać aby nic się nie psuło i niczego nigdy nie zabrakło. Sprawuje także opiekę nad domownikami a w szczególności nad panią domu.
Otulaczka / Pieluszniczka | Motanki - słowiańska lalka mocy. Motanka na zamówienie -Otulaczka, Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Gospodyni, Rodzicielka, Tryzenka, Zielarka, Baba jaga, Lulanka, Przekupka, Czarodziejka.

OTULACZKA

Zadanie: opiekunka dzieci, ochrona przed wszelkim złem

Otulaczka – czyli motanka wykonywana dla noworodków. Umieszcza się je w łóżeczku, kołysce czy wózeczku, blisko dziecka. Najlepiej wykonywać je z materiałów dostarczonych przez rodziców, ale nie ma problemu, żeby rodzice przez kilka dni nosili motankę przy sobie aby nabrała ich zapachu i naładowała ich energią, zanim podarują ją dziecięciu. Zadaniem lalki jest ogólne chronienie dziecka od wszelkich złych mocy – między innymi pochłanianie złożeczeń czy zapobieganie ociotowaniu.
Rodzicielka | Motanki - słowiańska lalka mocy. Motanka na zamówienie -Otulaczka, Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Gospodyni, Rodzicielka, Tryzenka, Zielarka, Baba jaga, Lulanka, Przekupka, Czarodziejka.

RODZICIELKA

Zadanie: prowadzenie domu, opieka nad dziećmi i rodziną

Rodzicielka – czyli lalka rodzinna. Jej zadaniem jest sprawowanie opieki nad całą rodziną a w szczególności nad potomstwem. Pomaga również prowadzeniu domu oraz podejmowaniu korzystnych decyzji dla gospodarstwa domowego. Charakterystyczną cechą jej wyglądu jest to, że trzyma ona małe zawiniątka przedstawiające jej dzieci.

Baba Jaga / Czarodziejka | Motanki - słowiańska lalka mocy. Motanka na zamówienie -Otulaczka, Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Gospodyni, Rodzicielka, Tryzenka, Zielarka, Baba jaga, Lulanka, Przekupka, Czarodziejka.

BABA JAGA

Zadanie: intuicja, mądrość, wiedza, rozwój duchowy

Baba Jaga – to motanka pełna pierwotnej magii i mądrości. Sprzyja zgłębianiu rodowych mądrości, rozwojowi duchowemu oraz przyswajaniu wszelkiej wiedzy. Pomaga znaleźć odpowiedzi na trudne pytania oraz z łatwością podejmować z pozoru skomplikowane decyzje, naprowadzając nas na te korzystne. Sprzyja ona także rozwojowi wewnętrznego głosu oraz intuicji a także wspomaga naukę i wykorzystywanie wiedzy w praktykach magicznych. Odgania wszelkie złe moce, chroni przed urokami, odbija klątwy i wzmacnia magię. Zdecydowany niezbędnik dla każdej wiedźmy. Jej znakiem rozpoznawczym jest zarysowany nos oraz miotła. Jako jedyna ze wszystkich motanek posiada jakikolwiek element twarzy. Cóż, ona to zdecydowanie ma nosa do wszelkich magicznych sprawek, ona wszystko wie, ona chętnie pomoże, wystarczy z nią porozmawiać.

Żadanica / Żądanica | Motanki - słowiańska lalka mocy. Motanka na zamówienie -Otulaczka, Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Gospodyni, Rodzicielka, Tryzenka, Zielarka, Baba jaga, Lulanka, Przekupka, Czarodziejka.

ŻADANICA

Zadanie: dowolne zadanie (należy wypowiedzieć życzenie)

Żadanica – czyli motanka do zadań specjalnych. Wykonywana jest do spełnienia konkretnych życzeń. Można poprosić ją dosłownie o wszystko – życzenie należy wypowiedzieć bezpośrednio do niej. Po otrzymaniu lalki należy przywitać się z nią, skomplementować ją oraz wręczyć jej upominek. Później wyrażamy życzenie tak jak byśmy mówili do żywej istoty. Po spełnieniu zadania lub po rozplątaniu motanki należy ją spalić. Żadanic można mieć kilka na raz, jeśli każda będzie odpowiadała za inne życzenie. Nie można kilku lalek prosić o to samo, ponieważ zaczną się między sobą kłócić, która ma wykonać zadanie i finalnie nie wykona go żadna.

Zielarka / Uzdrowicielka | Motanki - słowiańska lalka mocy. Motanka na zamówienie -Otulaczka, Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Gospodyni, Rodzicielka, Tryzenka, Zielarka, Baba jaga, Lulanka, Przekupka, Czarodziejka.

ZIELARKA

Zadanie: uzdrawianie, moc natury, płodność

Zielarka – jest to motanka uzdrowicielka. Jej zadaniem jest wspomaganie leczenia, ale również zapobieganie chorobom i odganianie ich. Jest to lalka personalna, dlatego należy mieć ją blisko siebie. W przypadku wystąpienia miejscowych problemów np. ból głowy, należy umieścić ją blisko źródła bólu i poprosić o pomoc w jego zwalczeniu. Motanki nie można wykorzystywać dłużej niż rok, po tym czasie należy ją spalić i wykonać nową – tak samo w przypadku rozplątania i rozsypania się lalki. Wypełniona jest ziołami i jest stosunkowo drobna.

Lulanka | Motanki - słowiańska lalka mocy. Motanka na zamówienie -Otulaczka, Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Gospodyni, Rodzicielka, Tryzenka, Zielarka, Baba jaga, Lulanka, Przekupka, Czarodziejka.

LULANKA

Zadanie: prorocze sny, problemy z zasypianiem, jakość snu

Lulanka – czyli motanka sprawująca nad nami opiekę w czasie snu. Może pomóc w przyciągnięciu proroczych snów, rozwoju świadomego śnienia a także poprawić jakość i komfort snu. Działa także cuda w walce z bezsennością. Charakterystyczna dla niej jest pozycja kołyskowa z dłońmi złożonymi pod głową. Umieszczamy ją blisko łóżka, nad łóżkiem, w poszewce od poduszki lub pod materacem.

Przekupka | Motanki - słowiańska lalka mocy. Motanka na zamówienie -Otulaczka, Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Gospodyni, Rodzicielka, Tryzenka, Zielarka, Baba jaga, Lulanka, Przekupka, Czarodziejka.

PRZEKUPKA

Zadanie: biznes, pieniądze, powodzenie w interesach

Przekupka – czyli motanka biznesowa. Jak każda babka z targu, umie zadbać o interesy, trzymają się jej pieniądze i jest finansowym magnesem. Charakterystyczne dla niej są skórzane elementy stroju. Umieszczamy ją blisko pieniędzy – koniecznie musi znajdować się w ich pobliżu aby mogła skutecznie je mnożyć. W jej wypełnieniu znajdują się pieniążki – gdy uznamy, że lalka spełniła już swoje zadanie lub sama się rozplącze, należy ją spalić i w zależności od potrzeb można wykonać kolejną. Ważne jest, aby po spaleniu wyciągnąć z ognia chociaż jedną monetę – będzie to szczęśliwy naładowany pieniążek, którego jednak nie możemy zostawić dla siebie – należy oddać go innej osobie.

TRYZENKA

Zadanie: motanka pogrzebowa, odprowadzenie zmarłego

Tryzenka – motanka pogrzebowa. Wykonywana dla zmarłego, często ze skrawków jego ubrań lub w jego ulubionych kolorach. Motankę umieszcza się w trumnie i zakopuje lub spala wraz ze zmarłym. Jej zadaniem jest bezpieczne przeprowadzenie zmarłego na drugą stronę i otaczanie go ochroną po śmierci.