Runa: Jernan
Patron Słowiański: Dola
Znak zodiaku: waga / byk / ryby
Barwa: granatowy, niebieski, brązowy, czerwonawy, fioletowy, bywa bezbarwny
Połysk: szklisty, jedwabisty
Gęstość: 3,26-3,41 g/cm³
Twardość: 7-8,5 w skali Mohsa

Dumortieryt - pochodzenie nazwy
Dumortieryt swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu paleontologowi, który jako pierwszy opisał ten minerał. Był nim Eugène Dumortier, żyjący w latach 1803-1876.

Dumortieryt - czyszczenie i pielęgnacja
Dumortieryt oczyszczamy pod strumieniem letniej wody. Nie jest on szczególnie wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne, ale jest stosunkowo twardy, więc należy uważać aby nie zarysować i nie uszkodzić nim innych powierzchni.

Dumortieryt - ładowanie i energetyzowanie
Dumortieryt lubi towarzystwo innych minerałów, z powodzeniem możemy ładować go przy użyciu hematytu, kwarców różowych, kryształów górskich i innych kamieni, które ładujemy z wykorzystaniem promieni słonecznych.

Dumortieryt - opis i szczegóły
Dumortieryty tworzą zwykle kryształy o pokroju igiełkowym, pręcikowym lub słupkowym oraz występują w włóknistych, rozetowych i promienistych skupieniach. Dumortieryt jest minerałem z gromady krzemianów i należy on do rzadkich rodzajów.

Dumortieryt - właściwości i działanie
Dumortieryt ma intensywne działanie wspomagające osiągnięcie wewnętrznej harmonii. Dodatkowo wpływa również na takie aspekty jak samodyscyplina oraz skupienie. Zdecydowanie pomaga także przejąć kontrolę nad własnym życiem i porządnie chwycić za stery. We wszystkich aspektach życia istotny jest również relaks i odpoczynek, dumortieryt doskonale wspomaga regenerację fizyczną oraz umysłową. Dzięki podnoszeniu siły umysłu, doskonale pomaga
w radzeniu sobie z wielozadaniowością.