Runa: Laukaz
Patron Słowiański: Brzeginia
Znak zodiaku: ryby / koziorożec / strzelec
Barwa: biaława, szarawa, niebieska, zielonkawa oraz żółtawa
Połysk: szklisty, perłowy
Gęstość: 3,53 do 3,56 g/cm³
Twardość: 4-4,5 w skali Mohsa oraz 6-7 prostopadle do wydłużenia
Cyjanit - pochodzenie nazwy
Cyjanit swoją nazwę wziął od greckiego słowa „kyanos” oznaczającego „niebieski”. Inne nazwy z którymi możemy się spotkać to kyanit, pochodzenie nazwy jak powyżej oraz dysten, pochodzące również od greckiego słowa, którym jest „dis” oznaczający „podwójny” oraz „sthenos” czyli „siła”, co zapewne dotyczy różnych twardości minerału..
Cyjanit - czyszczenie i pielęgnacja
Cyjanit możemy oczyszczać za pomocą wody z solą oraz przez okadzanie. Jeśli długo leży niedotykany, można przeczyścić go mechanicznie za pomocą pędzelka, który dotrze do zabrudzonych zakamarków.
Cyjanit - ładowanie i energetyzowanie
Cyjanit możemy ładować za pomocą światła słonecznego, jednak należy zwrócić uwagę na to, aby nie pozostawiać go na otwartym słońcu na dłużej niż 15 minut.
Cyjanit - opis i szczegóły
Cyjanit występuje jako ziarniste, płytkowe, promieniste i włókniste skupienia i tworzy podłużne, płaskie tabliczkowe, słupkowe lub listwowe kryształy. Posiada zmienną kruchość i twardość, która jest mniejsza zgodnie z wydłużeniem, natomiast prostopadle do wydłużenie zwiększa się. Tworzy się przy wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu.
Cyjanit - właściwości i działanie
Cyjanit bardzo silnie działa na naszą podświadomość, pozwala otworzyć się na to co do tej pory było niezauważalne i wspomaga kierowanie nas przez naszą wewnętrzną intuicję. Bardzo korzystnie wpływa na odkrywanie własnego ja, wspomaga znajdowanie pasji i ich późniejszy rozwój. Ma również działanie wspomagające logiczne myślenie i podsycające chęć nauki.