Pod pogańskim sztandarem - Artur Szrejter - słowiańskie książki, slavicbook, slavic books, recenzja książki o tematyce słowiańskiej.

Pod pogańskim sztandarem • A.Szrejter
✎ Książki o tematyce słowiańskiej!

7 października 2020 0 Przez RodzimoWiedźma
Pod pogańskim sztandarem - słowiańskie książki, slavicbook, slavic books, recenzja książki o tematyce słowiańskiej.

Autor: Artur Szrejter

Ilość stron: 360

Nurt: opracowanie historyczne

ISBN: 9788364185588

Rok wydania: 2014

Wojny na lądzie i morzu, pirackie najazdy, łupieżcze wyprawy – tak wyglądał dzień powszedni Słowian połabskich, najżarliwszych pogan Środkowej Europy.

Walczyli ze wszystkimi sąsiadami: prącymi na wschód Niemcami, duńskimi i norweskimi wikingami, wojami polskiego księcia Mieszka I. Pod pogańskim sztandarem omawia dzieje ludów, o których mało kto dziś pamięta, choć przez całe wczesne średniowiecze odgrywały ważną rolę w naszym regionie kontynentu.

O Słowianach zwanych połabskimi, gdyż mieszkali od Odry „po Łabę” na zachodzie. Zasiedlili te tereny w stuleciach VI?VII, a w wieku XII kres ich niezależności położyły z jednej strony Niemcy, z drugiej Dania, a z trzeciej Księstwo Zachodniopomorskie. Bronili się zaciekle, skupieni pod znakami pogańskich bogów, którzy mieli ich uchronić przed chrześcijańską nawałą. Artur Szrejter skupia się na historii politycznej Połabian, ale ukazuje też początki ich miast handlowych, rolę wieców i kapłanów pogańskich, związki z wikingami czy najdalszy zasięg osadnictwa Słowian Zachodnich w Niemczech i Skandynawii. Opracowanie ma formę jasno skonstruowanego i czytelnego „przewodnika” po dziejach poszczególnych ludów Połabia.

Pod pogańskim sztandarem - Artur Szrejter - słowiańskie książki, slavicbook, slavic books, recenzja książki o tematyce słowiańskiej.