Gniezno - Szlak Piastowski - słowiańskie miejsca, slavicplace. Zwiedzanie z dziećmi, Trakt Królewski.

GNIEZNO – SZLAK PIASTOWSKI

25 sierpnia 2021 0 Przez RodzimoWiedźma

Tak się złożyło, że w tym roku w Gnieźnie spędziliśmy kilka weekendów. W swojej naiwności sądziłam, że uda nam się w pierwszy weekend zaliczyć wszystkie atrakcje, a później będziemy się nudzić… nic z tego! Nawet teraz trochę nam jeszcze zostało ciekawych miejsc nie zaliczonych na mapie. Ale skończyliśmy Trakt Królewski, zrzeszający większość atrakcji, o którym opowiem więcej w osobnym poście – tutaj chcę się skupić na samym Gnieźnie.

Gniezno - Gniezno - Wzgórze Lecha - Szlak Piastowski - słowiańskie miejsca, slavicplace. Zwiedzanie z dziećmi, Trakt Królewski.Szlak Piastowski - słowiańskie miejsca, slavicplace. Zwiedzanie z dziećmi, Trakt Królewski.

1. Wzgórze Lecha - Szlak Piastowski

Zgodnie ze słynną legendą o Lechu, Czechu i Rusie, opowiadającą o początkach Gniezna to właśnie tutaj Lech ujrzał orła w gnieździe i rzekł „tu zbuduję swój gród i nazwę go Gniezdnem, a orła białego przyjmuję za godło„. Wedle informacji przekazywanych przez znawców topografii jest duże prawdopodobieństwo, że Gniezno położone jest na siedmiu wzgórzach – podobnie, jak Rzym. Jednym z powyżej wspomnianych wzgórz jest Wzgórze Lecha, które nosi także potoczne miano Góry Królów – niegdyś, a konkretniej w VIII wieku w tym miejscu położony był gród – aktualnie znajduje się tutaj Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Sama Bazylika szerzej określana jako Katedra Gnieźnieńska nie jest elementem Szlaku Piastowskiego. Jednak na pewno warto ją zwiedzić, bo po pierwsze, znajduje się na wzgórzu, które wchodzi w skład Szlaku Piastowskiego w kategorii „Architektura”, a po drugie na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać całe Gniezno.

Gniezno - Dolina Pojednania - Szlak Piastowski - słowiańskie miejsca, slavicplace. Zwiedzanie z dziećmi, Trakt Królewski.

2. Dolina Pojednania - Szlak Piastowski

W czasie obchodów 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego przedstawiciele rządów Węgier, Czech, Słowacji, Niemiec i Polski jako symbol zjednoczenia zasadzili drzewa w Dolinie Pojednania. Dolina mieści się pomiędzy dwoma Gnieźnieńskimi wzgórzami – Panieńskim i Świętojańskim. Niegdyś teren Doliny był granicą pomiędzy Gnieznem a Grzybowem, do dziś można zobaczyć tam pozostałości ówczesnych murów miejskich. Dolina Pojednania wchodzi w skład Szlaku Piastowskiego w kategorii „Inne”.

Gniezno - Kościół Jana Chrzciciela - Szlak Piastowski - słowiańskie miejsca, slavicplace. Zwiedzanie z dziećmi, Trakt Królewski.

3. Kościół pw. Jana Chrzciciela - Szlak Piastowski

Kościół ten znany jest z doskonale zachowanych gotyckich malowideł, które są najstarsze w województwie Wielkopolskim. Znany jest także z niechlubnej historii, poprzez udokumentowaną obecność bożogrobców – Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego, powstałego w czasie pierwszych wypraw krzyżowych aby sprawował pieczę nad „Grobem Chrystusa”. Zakon zlikwidowano w XIX wieku, ale bożogrobcy wrócili na ziemie polski pod koniec XX wieku. Jest elementem Szlaku Piastowskiego w kategorii „Kościoły”.
Gniezno - Kościół Świętej Trójcy - Szlak Piastowski - słowiańskie miejsca, slavicplace. Zwiedzanie z dziećmi, Trakt Królewski.

4. Kościół pw. św. Trójcy - Szlak Piastowski

Kościół został wybudowany pomiędzy 1243 a 1334 rokiem – data nie jest precyzyjnie określona w źródłach. Pierwsze informacje o budowli pochodzą z roku 1421. Gdy w roku 1613 pożoga strawiła Gniezno i wiele jego budynków, ucierpiał także budynek kościoła, który spłonął całkowicie. Odbudowa zajęła prawie 20 lat. W późniejszych latach, budynek był wielokrotnie remontowany i modernizowany. Budynek stanowi element Szlaku Piastowskiego w kategorii „Kościoly”.

Gniezno - Kościół Franciszkanów - Szlak Piastowski - słowiańskie miejsca, slavicplace. Zwiedzanie z dziećmi, Trakt Królewski.

5. Kościół kościół Franciszkanów - Szlak Piastowski

Położony jest na Wzgórzu Panieńskim, naprzeciwko kościoła Jana Chrzciciela, oba budynki rozdziela Dolina Pojednania. Najstarsza cześć budynku czyli prezbiterium pochodzi z XIII wieku, w tym czasie franciszkanie zostali sprowadzeni do Gniezna przez Bolesława Pobożnego – księcia kaliskiego i gnieźnieńskiego oraz jego małżonkę Jolentę, która po śmierci Bolesława osiadła w klasztorze. Od tego czasu franciszkanie urzędowali w Gnieźnie aż do roku 1836, kiedy to rząd pruski nakazał rozwiązanie zakonu. Franciszkanie powrócili do miasta w roku 1928, wtedy budynek przeszedł regotyzację. Kościół wchodzi w skład budowli Szlaku Piastowskiego w kategorii „Kościoły”.

Gniezno - Muzeum Początków Państwa Polskiego - Szlak Piastowski - słowiańskie miejsca, slavicplace. Zwiedzanie z dziećmi, Trakt Królewski.

6. Muzeum Początków Państwa Polskiego - Szlak Piastowski

Muzeum powstało w roku 1956 i pierwotnie muzeum było oddziałem Poznańskiego Muzeum Archeologicznego. Od roku 1983 jest to już odrębna placówka funkcjonująca pod nazwą Muzeum Początków Państwa Polskiego – można w tu podziwiać wystawy stałe i czasowe. Kompleks budynków znajduje się tuż nad jeziorem Jelonek, kilkaset metrów od katedry. Poza działalnością stricte muzealną placówka prowadzi również działalność naukowo-badawczą, wydawniczą i edukacyjną. Muzeum jest częścią Szlaku Piastowskiego w kategorii „Muzea”.

Gniezno - Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej - Szlak Piastowski - słowiańskie miejsca, slavicplace. Zwiedzanie z dziećmi, Trakt Królewski.

7. Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej - Szlak Piastowski

Muzeum znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Katedry, w budynku dawnej kolegiaty. Powstało w roku 1991 i prezentuje zbiory pochodzące ze skarbca katedralnego. W zbiorach znajdziemy zabytki sztuki sakralnej oraz pamiątki po Polskich prymasach. Muzeum jest częścią Szlaku Piastowskiego w kategorii „Muzea”.

Galeria zdjęć - Szlak Piastowski - Gniezno