JESZA - kosmos, wróżbiarstwo - bogowie słowiańscy, bóstwa słowiańskie, boginki i bogowie, opieka, właściwości, wierzenia, opis, funkcje.

JESZA – kosmos i wróżbiarstwo • Bogowie Słowiańscy

SPIS TREŚCI WPISU

Jesza związana jest z magicznymi praktykami, wróżbiarstwem i strzeżonymi tajemnicami – jest boginią kosmosu mogącą wpływać pośrednio na kształty, czas i przestrzeń. Jej zwierzęciem mocy jest wąż. Uważana była za opiekunkę i pomocniczkę szeptuch, czarownic a zwłaszcza wieszczek i wróżek, posiadającą wiedzę zarówno o sferze życia jak i śmierci oraz tym co zapisane jest w gwiazdach. Jesza była również uważana za opiekunkę skrzyżowań dróg, co symbolizowało jej wiedzę związaną z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

Listopad - słowiańskie święta, słowiański kalendarz. Wydarzenia słowiańskie, słowiańskie wierzenia, słowiańskie obrzędy, kalendarium, kalendarze, daty świąt słowiańskich. Rodzimowierstwo słowiańskie. Dadźbog, Gumiennik, Jesza, Wróżebnica, Andrzejki, Katarzynki. Bogowie, opiekunowie i najważniejsze informacje.

Odwoływano się do niej między innymi w czasie planowania wojen, za względu na jej umiejętność przewidywania przyszłości, które sprawiły, że była uważana za jedną z ważniejszych bóstw proroczych.

W niektórych regionach Jesza uznawana była także za boginię opiekuńczą w sprawach miłości, rodziny i domowego ogniska.

JESZA - kosmos, wróżbiarstwo - bogowie słowiańscy, bóstwa słowiańskie, boginki i bogowie, opieka, właściwości, wierzenia, opis, funkcje.

W kontekście wiedzy o przeszłości i przyszłości, pełniła głównie rolę bogini wróżbiarstwa i kosmosu. Nie mogła ona jednak bezpośrednio wpływać na wydarzenia w przyszłości, choć mogła wspomóc zmianę biegu przeznaczenia.

Wedle starych podań pierwszy raz wyszła do ludzi w czasie sabatu szeptuch z okazji Wróżebnicy. Pojawiła się obok wielkiego drzewa – jesionu. Sabat odbywał się w czasie dużej niepogody, w związku z czym czym szeptuchy zostały zaproszone pod drzewo, gdzie rozpaliła dla nich ognisko i ukazała gwiazdy, z których uczyła je wyczytywać ważne przekazy. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi właśnie od nazwy powyżej wspomnianego drzewa, jesionu.

Inne znane nazwy Jeszy to – Jassa, Yesza, Zorza, Zarja, Zaranicia, Zoruśka, Yassa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIALMEDIA