Szałwia lekarska - ziołowa apteczka, magiczna apteczka, właściwości ziół // Sklep ezoteryczny - RodzimoWiedźma

Szałwia lekarska – ziołowa apteczka

15 października 2020 0 Przez RodzimoWiedźma

Któż nie słyszał o szałwii? Szałwia lekarska jest bardzo popularna, każdy o niej słyszał, ale nie każdy wie jak ona działa. Ma ona wiele różnych właściwości i jest rośliną dość wszechstronną. Szałwia zawiera dużą ilość korzystnych dla zdrowia substancji takich jak taniny, olejki eteryczne, kwasy organiczne, garbniki, witaminy A, B i C oraz minerały takie jak magnez, potas, wapń, żelazo, cynk czy sód.

Szałwia działa wszechstronnie, korzystnie wpływając na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Co ciekawe, poprawia ona pamięć i koncentrację, ułatwia skupienie, działa uspokajająco i koi nerwy. Pozytywnie wpływa również na osoby chorujące na Alzheimera, powodując poprawę zdolności umysłowych. Szałwia chętnie stosowana jest w przypadku zakażeń, ponieważ posiada właściwości antybakteryjne, antyseptyczne, grzybobójcze oraz przeciwdziała rozmnażaniu się bakterii, które odpowiadają za powstanie i rozwój infekcji. Doskonale radzi sobie z infekcjami jamy ustnej, owrzodzeniami, aftami, pleśniawkami, pomaga także w przypadku krwawiących dziąseł. Szałwia dobrze sprawdzi się także jako pomocnik w leczeniu przeziębienia i grypy ponieważ łagodzi bóle gardła czy stany zapalne migdałków, posiada właściwości wykrztuśne, pomagając w odkrztuszaniu zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Dzięki swojemu antybakteryjnemu działaniu szałwia dobrze radzi sobie w przypadku nadpotliwości. W wyniku takich chorób jak nerwica, nadczynność tarczycy czy też stany przeziębieniowe często zmagamy się nadmierną potliwością. Stosowanie naparu przeciwpotnego zadziała już po kilku godzinach a efekt może utrzymywać się do kilku dni. Naparem można przemywać również najbardziej potliwe miejsca.

Szałwia dzięki zawartym w niej substancjom sprzyja poprawieniu pracy układu trawiennego, przeciwdziała wzdęciom, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, leczy niestrawność, ma właściwości rozkurczowe oraz ułatwia przyswajanie pokarmów i witamin. Szałwia może być także stosowana na poprawę apetytu i obniża poziom cholesterolu we krwi.

Skuteczne jest także wykorzystywanie szałwii w typowo kobiecych problemach – będzie pomocna przy łagodzeniu objawów menopauzy czy bolesnych i obfitych miesiączek. Ma ona działanie przeciwzapalne i rozkurczowe. Pomaga niwelować takie problemy jak bezsenność i uderzenia gorąca. Szałwia pomaga również w zakończeniu laktacji. Gdy chcemy zakończyć proces wytwarzania pokarmu, napar z liści szałwii na pewno przyjdzie nam z pomocą. Stosowanie naparu przez kilka dni przyniesie skutek w postaci znacznego ograniczenia laktacji, dłuższe stosowanie pomoże całkowicie ją zakończyć. Można szałwię stosować doraźnie w przypadku nawału pokarmu, aby zapobiec zapaleniu piersi.

W kosmetyce szałwia stosowana jest jako składnik balsamów, kremów, żeli pod prysznic czy toników. Pomaga ona w leczeniu skóry trądzikowej, łagodzeniu objawów łuszczycy i grzybicy. Szałwia opóźnia proces starzenia się skóry.

Szałwia lekarska - ziołowa apteczka, magiczna apteczka, właściwości ziół // Sklep ezoteryczny - RodzimoWiedźma

• NAPAR Z SZAŁWII LEKARSKIEJ •

Łyżeczkę lub zaszetkę zalewamy wrzątkiem i odstawiamy pod przykryciem na około 30 minut. Można spożywać ją przed oraz po posiłku. Do płukania i stosowania zewnętrznego należy użyć dwa do trzech razy więcej suszu – około 3 płaskich łyżeczek.

• WŁAŚCIWOŚCI SZAŁWII LEKARSKIEJ •
✔ poprawa pamięci i koncentracji
✔ łagodzenie objawów Alzheimera
✔ działanie uspokajające i kojące
✔ działanie antybakteryjne
✔ działanie antyseptyczne
✔ leczenie infekcji jamy ustnej
✔ leczenie owrzodzeń
✔ leczenie bólu gardła
✔ działanie wykrztuśne
✔ łagodzenie nadpotliwości
✔ łagodzenie trądziku
✔ łagodzenie objawów łuszczycy
✔ poprawa pracy układu trawiennego
✔ pobudza wydzielane soków żołądkowych
✔ poprawia apetyt
✔ obniża poziom cholesterolu
✔ łagodzenie objawów menopauzy
✔ właściwości rozkurczowe
✔ leczenie bezsenności
✔ ograniczenie lub zakończenie laktacji