Autor: Czesław Białczyński
Ilość stron: 662
Nurt: opracowanie, mitologia
ISBN: 9788393559503
Rok wydania: 2013
Ta niezwykła publikacja stanowi najobszerniejszą jak dotąd literacką prezentację kultury duchowej Słowiańszczyzny.
Zebrane przez autora mity i podania z obszaru od Bałkanów po Polskę i od Połabia po wschodnie krańce Ukrainy i Rosji zostały skomponowane w jedną całość, tworząc zrąb mitologii starosłowiańskiej. Jest to beletrystyczna, chronologiczna opowieść o tym, co działo się od stworzenia świata aż po czas mitycznych początków pierwszych państw słowiańskich.
Książka w swoim układzie jest wzorowana na Mitach greckich Roberta Gravesa. Autor nadał jej kształt trójwarstwowy. Pierwsza warstwa to wartka opowieść fabularna – czysta treść mitu, podania, legendy czy opowieści bajecznej, pozbawiona komentarzy. Drugi poziom stanowią przypisy umieszczone pod każdym rozdziałem. Zawierają one poszerzony opis oparty na kronikach historycznych i materiałach naukowych z wielu dziedzin. Trzecia warstwa to przypisy do przypisów – część stworzona z myślą o tych wszystkich, którzy chcieliby zgłębić temat.
Mitologia Białczyńskiego, mimo wieloletniej pracy badawczej autora z wykorzystaniem narzędzi i żródeł naukowych oraz ogromu wiedzy, nie jest po prostu naukowym opracowaniem tematu. Stanowi piękną, wciągającą, literacką – a rzetelną z naukowego punktu widzenia – wizję, udaną próbę zebrania w spójną jedność bogatej, a nieznanej kultury Słowian. To wspaniała literatura, posługująca się bogatym, poetyckim, stylizowanym językiem, pełna barwnych postaci i dramatycznych wątków.
Mocną stroną planowanego wydawnictwa są fantastyczne ilustracje Jana Pola (Jerzego Przybyła), stanowiące już mitologiczny kanon ikonograficzny. Pol z dużą swobodą porusza się na gruncie symboliki i treści mitologicznych. Posiadł wielką wiedzę na ten temat, jest też obdarzony niezwykłą wyobrażnią i dużym talentem narracyjnym. Stworzył bogatą, udaną artystycznie i ikonograficznie galerię bogów i innych postaci mitologicznych, które – niczym Poczet Królów Polskich Jana Matejki – na trwałe zapadną w świadomości Polaków.