Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej

Słowiański Gród Wólka Bielecka -wydarzenia, kalendarz słowiański. Katalog miejsc słowiańskich - słowiańskie muzeum, artyści, koszulki, rękodzieło.

Powstał wiosną 2004 roku z inicjatywy pasjonatów historii (wczesnym średniowieczem) i przy współpracy grup rekonstrukcyjnych oraz zapalonej do działania młodzieży z Lubelszczyzny i powiatu łęczyńskiego.

Opis

Powstał wiosną 2004 roku z inicjatywy pasjonatów historii (wczesnym średniowieczem) i przy współpracy grup rekonstrukcyjnych oraz zapalonej do działania młodzieży z Lubelszczyzny i powiatu łęczyńskiego. Jest to replika wczesnośredniowiecznego grodu w naturalnych rozmiarach. Na terenie ośrodka powstało 'żywe muzeum’, które w sezonie od wiosny do jesieni przyciąga turystów z Polski, a także z zagranicy. Grodzisko zawiera wszystkie elementy charakterystyczne dla tego dzieła obronnego o umocnieniach ziemno-drewnianych (przykopa, wały, fosa, palisada, ostrokół, „płot polski”, bramy: tunelowa, zatokowa, wieżowa). W grodzie właściwym – obiekt kultowy z posągiem Świętowita (wzorowany na arkońskim). Przed grodem – rekonstrukcje półziemianek, studnia zrębowa, budynek muzeum, meble, obrazy, drzeworyty. Przy podgrodziu – obiekt kultowy z kurhanem, kręgami kamiennymi i drewnianymi, kącina oraz kultowa wierzba. Gród pierścieniowy na wodzie (wewnątrz rzeźby bóstw słowiańskich) i półwysep wiedźmy (szałas zielarki, krąg kamienny). Oferujemy pokazy walki, uzbrojenia, tańca, strzelanie z łuku, ognisko, lepienie z gliny, pisanie gęsim piórem, tkanie krajek, drzeworyt, krzemieniarstwo, plac zabaw, warsztat kuglarski. Na życzenie – rekonstrukcja i degustacja kuchni wczesnośredniowiecznej (potrawy z produktów ekologicznych Lubelszczyzny). Cyklicznie odbywają się 'Spotkania z Historią’ (widowisko plenerowe, pokazy, warsztaty, ceremonie, obrzędy, wróżby), które dają Państwu możliwość: – włączenia się w życie grodowe – uzyskania kompetentnych odpowiedzi z zakresu wczesnego średniowiecza, m.in. prezentowanych rzemiosł, sztuki walki, wierzeń – własnoręcznego wykonania niektórych przedmiotów oraz sprawdzenia ile ważył miecz, tarcza, kolczuga, jak również strzelania z łuku. Zapraszamy grupy zorganizowane (np. wycieczki szkolne, półkolonie, grupy integracyjne), rodziny, oraz osoby indywidualne. Rezerwacje terminów i biletów odbywają się poprzez e-mail lub telefonicznie.

__________
Strona internetowa: www.slowianskigrod.pl

Informacje

Rodzaj Skansen
Miejscowość Milejów
Województwo Lubelskie

Opinie

Review Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *