Czarny bez - ziołowa apteczka, magiczna apteczka, właściwości ziół // Sklep ezoteryczny - RodzimoWiedźma

Czarny bez – ziołowa apteczka

13 października 2020 0 Przez RodzimoWiedźma

Czarny bez, który również możemy spotkać pod nazwami takimi jak bez lekarski czy bez apteczny jest popularną rośliną w naszym kraju. Jest on od lat stosowanym i bardzo popularnym składnikiem w medycynie ludowej.

Czarny bez ma działanie przeciwgorączkowe i napotne. Bardzo dobrze działa również jako pomocnik w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Czarny bez wykazuje także działanie łagodzące kaszel oraz karar, wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Ma także działanie moczopędne, dlatego przydatny jest w przypadku obrzęków, nadciśnienia czy walce z zatrzymującą się w organizmie wodą. Pektyny zawarte w czarnym bzie mają działanie przeciwbólowe oraz przeczyszczające. Korzystnie wpływają w przypadku bolesnych miesiączek oraz w stanach migrenowych.

Czarny bez zawiera wiele pożytecznych substancji takich jak garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, karotenoidy, sole mineralne oraz witaminy takie jak A, B1, B6 oraz C.

Czarny bez znajduje także zastosowanie w kosmetyce. Jest pomocny w walce z wysypką czy owrzodzeniami. Może być użyteczny także przy problemach ze stanami zapalnymi oczu, redukuje obrzęk oraz cienie pod oczami. Wyciąg z czarnego bzu zalecany jest także dla skóry wrażliwej i ze skłonnością do niedoskonałości. Wspomaga leczenie wyprysków oraz trudno gojących się ran.

Surowcem zielarskim czarnego bzu są kwiaty oraz owoce. Bez lekarski kwitnie w okresie letnim. W okolicach września dojrzewają jagody. Zbiorów surowców należy dokonywać wczesną porą, najlepiej o poranku.

Czarny bez - ziołowa apteczka, magiczna apteczka, właściwości ziół // Sklep ezoteryczny - RodzimoWiedźma

• NALEWKA Z CZARNEGO BZU •

Do wykonania nalewki potrzebujemy około 500g owoców czarnego bzu. Owoce płuczemy i suszymy. Następnie zasypujemy je około 100g cukru trzcinowego, po czym zalewamy 700ml wódki 40%. Odstawiamy na około 4 tygodnie. Następnie nalewkę można odfiltrować i dosłodzić syropem cukrowym. Zaleca się ponowne odstawienie do leżakowania na okres od 3-6 miesięcy, w zależności od aktualnie panującej temperatury.

• NAPAR Z CZARNEGO BZU •

Łyżeczkę suszu z czarnego bzu zalewamy około 200ml wrzątku. Pozostawiamy pod przykryciem na około godzinę. Następnie przelewamy całość do garnuszka i gotujemy przez jedną minutę.

• WŁAŚCIWOŚCI CZARNEGO BZU •

✔ regulacja układu trawiennego
✔ leczenie przeziębienia
✔ leczenie grypy
✔ leczenie układu moczowego
✔ działanie moczopędne
✔ działanie przeczyszczające
✔ łagodzenie wzdęć
✔ leczenie problemów z nerkami
✔ redukcja obrzęków
✔ leczenie trudno gojących się ran
✔ działanie napotne
✔ działanie wykrztuśne
✔ działanie przeciwzapalne
✔ wzmocnienie błon śluzowych
✔ ułatwienie odkrztuszania
✔ działanie przeciwbólowe
✔ uszczelnienie naczyń krwionośnych
✔ wzmocnienie tkanki łącznej